4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne iki atölye çalışması ile katıldık.

Bu yıl, Uyandırma Servisi, Günaydın! başlığıyla gerçekleştirilen bienalde, Sorgulayan Topluluk Metodu'nu kullandığımız atölyelerden ilki çocuklara, ikincisi gençlere ve yetişkinlere yönelikti.

Çocuklar için düzenlediğimiz atölyede, çocuklar Theseus’un Gemisi hikayesiyle karşılaştılar ve değişim ve kimlik sorusu üzerine birlikte soruşturma yaptılar. Theseus’un gemisinin bir parçasını değiştirdiğimizde, o hala aynı gemi midir? Peki ya bütün parçalarını değiştirdiğimizde? Bir şeyi, o şey yapan şey nedir? 1 saat süren atölye, 23 Nisan 2016 Cumartesi günü, saat 13:00’te Antrepo’da gerçekleşti.

Gençlere ve yetişkinlere yönelik atölyede ise, P4C pedagojisinin dünü, bugünü, yarını üzerine konuştuk ve ardından bir uygulama gerçekleştirdik. Uygulamada, Homeros’un Odise Destanı’ndan Sirenler’in Adası hikayesi anlatıldı ve özgürlük üzerine tartışıldı. Özgür olan kimdir? Sirenler’in sesini duyan ve acı çeken Odise mi, Sirenler’in sesini duyan ve ölüme giden asker mi, yoksa Sirenler’in sesini duyma merakından vazgeçerek hayatta kalan askerler mi? 1,5 saat süren atölye, 15 Mayıs 2016 Pazar günü, saat 11:00’de Antrepo’da gerçekleşti.