Dolor sit amet
BÜMED'de P4C Atölyesi

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nde P4C atölyesi düzenledik.

20 Şubat-12 Mart 2016 tarihleri arasında 9-12 yaş için Duygular Felsefesi atölyesi düzenledik. 4 hafta boyunca her Cumartesi saat 11:00’de bir araya gelen çocuklar, Mutluluk, Özgürlük, Sevgi ve Cesaret soruları üzerine birlikte araştırma yaptılar.

Atölye bitiminde çocuklar birlikte çalışmaya devam etmeyi çok istediler. Bunun üzerine, P4C atölyemize hiç ara vermeden devam ettik. 19 Mart - 9 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ikinci 4 haftalık çalışmada, Etik Sorular üzerine çalıştık. Doğru Olana Karar Vermek, Doğru Olanı Yapmak, İnsan Olmanın Nitelikleri, Doğa-Kültür İkiciliği konuları üzerine birlikte soruşturma yapan çocuklar, felsefe yapmanın zevkli bir iş olduğunu deneyimlediler.

Detay
Dolor sit amet
Kidsnook Masal Akademi'de Felsefe

Kidsnook Masal Akademi’de atölye çalışmaları düzenledik.

Temmuz 2015 tarihinde Kidsnook Masal Akademi’nin düzenlediği Yaz Okulu’nda iki atölye çalışması gerçekleştirdik. 9-12 yaş arasında çocukların katılımıyla gerçekleşen atölyede Odise Destanı’ndan iki hikaye üzerinden mutluluk ve sevgi kavramları tartışıldı.

Nisan 2016 tarihinde yine aynı mekanda düzenlenen Kış Okulu’nda iki atölye çalışması gerçekleştirdik. 7-9 yaş için olan atölyelerden birinde Kurbağa Prens masalı üzerinden, 10-12 yaş için olan diğer atölye çalışmasında Balıkçı ve Karısı masalı üzerinden felsefi araştırma yapıldı.

Detay
Dolor sit amet
Adapazarı Özel Enka Okulları

Adapazarı Özel Enka Okulları’nda öğrencilerle buluştuk.

Aralık 2015 tarihinde 11. sınıf öğrencileri (16-17 yaş) ile Çocuklar İçin Felsefe atölyesi gerçekleştirdik. 

Detay
Dolor sit amet
Montclair State University IAPC

Eğitmenimiz Dr. Özge Özdemir P4C Eğitmen Eğitimi programına katıldı.

Ağustos 2015 tarihinde Montclair State University Institute for the Advancement of Philosophy for Children (IAPC) merkezinde Çocuklar İçin Felsefe Eğitmenliği programına katılan Özge Özdemir, P4C eğitmeni sertifikasını aldı.

Matthew Lipman’ın kurucusu olduğu enstitüde düzenlenen eğitime, farklı ülkelerden felsefe ve eğitim bilimleri alanında uzman öğretmenler, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı.

Detay
Dolor sit amet
BEPAM

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeyiz.

Little Thinkers Society olarak, Kasım 2015 tarihinden bu yana Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BEPAM) bir araştırma grubu olarak çalışmalar yapmaktayız. Çocuklar İçin Felsefe alanında araştırma ve uygulama projeleri yazıyoruz.

Detay
Dolor sit amet
Doğa Koleji AB Projeleri

Avrupa Birliği projelerine Öğretmen Eğitimi ile katılıyoruz.

Doğa Koleji içerisinde yer alan Avrupa Birliği Projeleri Koordinatörlüğü tarafından yürütülen iki projeye Öğretmen Eğitimi modülümüzle katılıyoruz.

Projelerden ilki, Danilo Dolci’nin The Reciprocal Maieutic Approach (RMA) yöntemi çerçevesinde, okul ve sınıf kültürünü dönüştürmeyi hedefleyen The CARMA Project. 7 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen projenin Türkiye’deki Öğretmen Eğitimi’ni tasarlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Okuma, matematik ve bilim alanında çalışan öğretmenleri informal öğretim yöntemlerinden biri olan P4C pedagojisi ile tanıştırıyoruz. Projenin hedefi, öğretmenlerin, dezavantajlı, başarı seviyesi düşük ve erken okul bırakma riski altındaki çocuklara ulaşmalarını sağlamak.

Bir diğer proje ise, formal olmayan eğitimler aracılığıyla, gençlerin iş dünyasıyla bağını güçlendirmeyi hedefleyen The WOW Project. 5 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen projenin Türkiye’deki Öğretmen Eğitimi’ni tasarlıyor ve gerçekleştiriyoruz. Projenin hedefi, formal olmayan eğitim yöntemlerini kullanarak, gençlerin iş dünyası için gerekli olduğu düşünülen bilgi, beceri ve tutumlarını geliştirmek. Türkiye’deki öğretmenlerin, formal olmayan eğitim yöntemi olarak P4C pedagojisi ve Soruşturan Topluluk Metodu ile tanışmalarını ve proje kapsamındaki etkinlikleri buna göre tasarlamalarını sağlıyoruz.

Detay
Dolor sit amet
Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ne iki atölye çalışması ile katıldık.

Bu yıl, Uyandırma Servisi, Günaydın! başlığıyla gerçekleştirilen bienalde, Sorgulayan Topluluk Metodu'nu kullandığımız atölyelerden ilki çocuklara, ikincisi gençlere ve yetişkinlere yönelikti.

Çocuklar için düzenlediğimiz atölyede, çocuklar Theseus’un Gemisi hikayesiyle karşılaştılar ve değişim ve kimlik sorusu üzerine birlikte soruşturma yaptılar. Theseus’un gemisinin bir parçasını değiştirdiğimizde, o hala aynı gemi midir? Peki ya bütün parçalarını değiştirdiğimizde? Bir şeyi, o şey yapan şey nedir? 1 saat süren atölye, 23 Nisan 2016 Cumartesi günü, saat 13:00’te Antrepo’da gerçekleşti.

Gençlere ve yetişkinlere yönelik atölyede ise, P4C pedagojisinin dünü, bugünü, yarını üzerine konuştuk ve ardından bir uygulama gerçekleştirdik. Uygulamada, Homeros’un Odise Destanı’ndan Sirenler’in Adası hikayesi anlatıldı ve özgürlük üzerine tartışıldı. Özgür olan kimdir? Sirenler’in sesini duyan ve acı çeken Odise mi, Sirenler’in sesini duyan ve ölüme giden asker mi, yoksa Sirenler’in sesini duyma merakından vazgeçerek hayatta kalan askerler mi? 1,5 saat süren atölye, 15 Mayıs 2016 Pazar günü, saat 11:00’de Antrepo’da gerçekleşti. 

 

Detay
Dolor sit amet
Acarkent Doğa Koleji'nde P4C Dersi

Acarkent Doğa Koleji’nde Çocuklar İçin Felsefe dersini uyguladık. 

2015-2016 öğretim yılında, haftada 1 ders saati olarak toplam 36 haftalık P4C ders programını uyguladık. Üstün Zekalılar bölümünde okuyan 4.sınıf öğrencileri, her hafta bir hikaye çevresinde bir felsefi sorunu tartıştılar. Ölçümlenen kazanımlar:

   * Çocuklar felsefi problemlerle tanıştılar.

   * Çocuklar düşünme becerilerini (akıl-yürütme, araştırma, kavramsallaştırma) geliştiren bir çalışma yaptılar.

   * Bir topluluk içerisinde aktif katılım gösteren çocuklar, sosyal becerilerini (ben diliyle konuşmak, nezaket, farklı fikirlere saygı) geliştiren paylaşımlarda bulundular.

   * Çocuklar fikirlerini söylemeyi ve onlara karşı fikirler söylenmesini kişiselleştirmemeyi öğrendiler, kendilik değerlerini ve duygusal esnekliklerini geliştiren bir çalışma yaptılar.

Detay
Dolor sit amet
Pera Müzesi'nde Felsefe Atölyesi

Pera Müzesi’nde yer alan Mario Prassinos sergisi kapsamında P4C.

“Taklit mi, Yaratıcılık mı?” adlı atölye çalışmasına 13-17 yaş gençler katıldı. Bu atölyede, Mario Prassinos’un “Küçük Alpler” manzara eserlerinden yola çıkarak “Sanat doğanın taklidi midir, yoksa sanatçının hayal ve yaratım gücünün bir ürünü müdür” sorusu üzerine birlikte soruşturma yapıldı. “Hayal gücü mü, yoksa taklit mi daha güçlüdür?”, “Sanatın güzelliği mi, yoksa doğanın güzelliği mi daha üstündür?” gibi konular üzerine felsefi soruşturma yapıldı.

“Gerçek mi, Hayal Gücü mü, Bellek mi?” adlı atölye çalışması ise 18 yaş üstü yetişkinlere yönelikti. Bu atölye çalışmasında, Mario Prassinos’un dedesi Pretextat Lecomte’u anımsayarak yaptığı portrelerden yola çıkarak, gerçek, hayal gücü ve bellek üzerinde felsefi soruşturma yapıldı. Hatırlamak nedir? Bir şeyin nasıl yapıldığını hatırlamak, belli bir tarihte gerçekleşen bir olayın bilgisini hatırlamak, kendi deneyimlediğimiz bir olayı hatırlamak; tüm bunlar, aynı hatırlama türleri midir? İnsanın kendi deneyimlerini hatırlamasında, gerçekler, hayal gücü ve bellek ne ölçüde devreye girer? Tüm bunları birbirinden ayırt etmek mümkün müdür? Tüm bunlar sanat eserine ne ölçüde yansır?

Gerçek mi, Hayal Gücü mü, Bellek mi?, 3 Haziran 2016, 19:30-21:30 (18+)

Gerçek mi, Hayal Gücü mü, Bellek mi?, 15 Temmuz 2016, 19:30-21:30 (18+)

Taklit mi Yaratıcılık mı?, 20 Temmuz 2016, 17:00-19:00 (13-17 yaş)

Detay