Bu eğitimde, dört hafta boyunca bazı etik sorular üzerine araştırma yapıyoruz.

Bu sorular, sırasıyla: Doğru Olana Karar Vermek, Doğru Olanı Yapmak, İnsan Olmanın Nitelikleri, Doğa-Kültür İkiciliği.*

1. Hafta: Ada Cumhuriyeti

Büyük fırtınanın ardından bir ıssız adaya ulaşıyorsunuz. İnsan yalnız başına doyurucu bir hayat yaşayabilir mi? İletişim için dile, doğru davranışlara ve kurallara ihtiyaç duyar mı? Sonrasında adanın ıssız olmadığını fark ediyorsunuz, sizin gibi fırtınadan kurtulup adaya ulaşan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Adanıza bir isim vermeniz gerekiyor, nasıl bir arada karar vereceksiniz? Fikir birliği, oy çokluğu, liderin kararı? Bir arada yaşamak için “doğru olan”a karar vermenin doğası nedir?

2. Hafta: Giges’in Yüzüğü

Giges, keşif gezilerinden birinde, antik dönemden kalma kalıntılar arasında bir altın yüzük bulur. Yüzüğü alır ve evine döner. Eve varınca, yüzüğü parmağına takar ve o da ne? Bir anda görünmez olur. Bu inanılmaz olay karşısında yüzüğü parmağına takıp çıkarıp test eder ve yüzüğün görünmezlik gücü verdiği sonucuna varır. Eğer öyleyse, şimdi bu görünmezlik yüzüğüyle ne yapacak? İstediğini mi yapacak, doğru olan şeyleri mi, yoksa kötü şeyler mi?

3. Hafta: Mutsuz Prens

Bir zamanlar uzak bir ülkede çok mutsuz bir prens yaşarmış. Bir gün çiftlikte mutlu mesut oynayan hayvanları izlerken, “Keşke şu mutlu domuzcuk olsam!” demiş. Ama bu dileğinin gerçek olacağını öğrenince telaşa kapılmış ve düşünmeye başlamış. Mutsuz bir prens olmak mı, yoksa mutlu bir domuzcuk olmak mı?

4. Hafta: Kurbağa ve Akrep

Akrep, “beni sırtında karşıya geçirebilir misin?” diye sormuş kurbağaya ve “kesinlikle sana iğnemi batırmayacağım” diye söz vermiş. Ama yolun yarısına geldiklerinde, sözünü tutamamış. “Ne yaptın, ikimiz de öleceğiz” demiş kurbağa. Akrep de “Ne yapayım, doğam böyle!” demiş ve ikisi birlikte suya batmışlar.  Bu durumdan kimi sorumlu tutacağız?

* Bu eğitimi, Peter Worley’nin The If Machine adlı kitabından faydalanarak hazırladık.

Worley, Peter. The If Machine: Philosophical Enquiry in the Classroom. London: Continuum International Publishing Group, 2011.